KWINK Groep

Nassaulaan 1
2514 JS Den Haag

+31 (0)70 35 96 955
info@kwinkgroep.nl
Contact
Nieuws

Alweer een laatste boek: Mensen en Grenzen

Vorig jaar rondde hij studie af over het sociaal domein ”Verstrikt in het Vangnet” en nu is er weer een laatste boek van zijn hand verschenen. Onze associate Roel in’t Veld schreef een boek waarin meer fundamentele vragen aan de orde zijn over ons denken, ons voelen en ons doen.

18 september 2026

Het boek heet Mensen en Grenzen. Roel deed dit samen met Ernst ten Heuvelhof, hoogleraar technische bestuurskunde en planoloog, ook associate bij KWINK, en Willemijn Dicke, auteur, adviseur, en mystica. Ze hebben zich gezamenlijk gebogen over de vraag hoe grenzen ons denken en handelen vormen.

Grenzen geven veiligheid en bescherming en kunnen tegelijk leiden tot uitsluiting. Ze bepalen hoe we kennis ordenen, wat we waar en onwaar noemen en hoe we naar de wereld kijken. De structuur van kennis is verbonden met de aard van onze moraal. En de moraal is van invloed op handelen. Veel grenzen zijn diep ingedaald en lijken vanzelfsprekend. De auteurs vragen zich ongerust af, of de mens hiermee de vraagstukken die zich aandienen aankan. Zo niet, dan is fundamentele her-denking van structuur en grenzen dringend vereist. In het boek analyseren de auteurs hoe grenzen werken en eindigen ze op het voetspoor van Schopenhauer met een aantal lessen en wensen voor de lezers in hun toekomstige wereld. Het motto geeft al iets weg van de inhoud: ‘Bescherm mensen, geen grenzen.’

Mede auteur Willemijn Dicke schrijft: “Het is een boek als geen ander geworden. Niet eerder zag ik bestuurskunde, wetenschapsfilosofie, de oerknal en mystiek op dezelfde pagina bij elkaar komen. Ik ben blij met, nou, eigenlijk kneitertrots op het eindresultaat en heb erg genoten van het gezamenlijke schrijfproces met Roel en Ernst. Het was een mooie ontdekkingsreis, ook voor onszelf. “

Roel zijn ervaring: “Mijn ontdekkingsreis bestond vooral uit het ervaren van de noodzaak om de diepte van onze aanvaarde grenzen in wetenschapsbeoefening op de tong te proeven om beter met de wereld van overmorgen om te gaan, en dat vooral in samenwerking met mensen die heel anders dan ik zijn.”

Het eerste exemplaar van Mensen en Grenzen is op 16 september in kleine kring aangeboden aan de burgemeester van Rotterdam Carola Schouten. Op 13 oktober organiseert de Nederlandse School voor Openbaar Bestuur (NSOB) de lancering van het boek. Er is nog een beperkt aantal plaatsen beschikbaar voor mensen, die inhoudelijk gefascineerd zijn en een bijdrage aan verder gesprek kunnen leveren.

‘Mensen en Grenzen’ verschijnt in beperkte en genummerde oplage bij Uitgeverij Phaedrus. Neem voor meer informatie en recensie-exemplaren contact op met Roel.

Gerelateerde onderwerpen

Inzichten